Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI

Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIPIELĘGNACJA

Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIRuch
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIRegularny i codzienny ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny(poza upalnymi dniami).Ruch rozwija narządy wewnętrzne i mięśnie, ma olbrzymi wpływ na prawidłowy rozwój psa (wzrost, wytrzymałość kości, rozwój muskulatury jak i stan psychiczny).Praca mięśni wzmaga czynność serca, a tym samym poprawia krążenie w organizmie. Działa dodatni na sprawność zmysłów psa. Brak swobodnego ruchu powoduje często nadmierne otłuszczenie psów, co ma negatywny wpływ na zdrowie naszego pupila (problemy z aparatem ruchu i kardiologiczne). Wspaniałym ćwiczeniem mającym olbrzymie znaczenie jako doskonałe i wszechstronne ćwiczenie fizyczne jest pływanie w jeziorach. Dlatego należy pozwolić psu pływać ile chce.

Czystość i pielęgnacja sierści
Owczarki kaukaskie mają włos niezbyt długi, prosty oraz gruby bardzo obfity jaśniejszy podszerstek. Pielęgnowanie okrywy zwierzęcia nie tylko oczyszcza jego skórę z kurzu, brudu, łupieżu, wypadającej sierści i ewentualnych pasożytów, lecz pobudza także krążenie krwi jak i wzmacnia więź między właścicielem a psem. Skóra bowiem odpowiada między innymi za takie procesy jak: oddychanie, regulacje cieplną oraz przemianę prowitaminy w witaminę D pod wpływem promieni słonecznych. Zanieczyszczenie skóry powoduje upośledzenie tych procesów lub ich zupełne ustanie. Sierść izoluje ciało psa przed zimnem, deszczem oraz gorącem, ale tylko wtedy, kiedy włos jest czysty, nieposklejany, a zwłaszcza niesfilcowany.

Kaukazy powinny być szczotkowane poza okresem linienia raz na tydzień. To wystarcza, aby pies był czysty i nie tworzyły się kołtuny, które później trudno rozczesać. W okresie linienia szczotkowanie powinno być codziennym zabiegiem pielęgnacyjnym.

Przybory do szczotkowania:
a) szczotka druciana do rozczesywania długiego włosia
b) szczotka szpilkowa gęsta o krótkich włosach, która usuwa kłaczki i większe skupiska martwych włosów
c) grzebień o rzadkich zębach użyj go po szczotkowaniu do długiego włosia
d) grabki używane są do usuwania kołtunów i rozplątywania włosów, jak też do wyczesywania nadmiaru sierści w okresie linienia.

Sumienne i staranne szczotkowanie w zasadzie wystarcza do utrzymania w czystości sierści i skóry, ale czasami zachodzą sytuacje, w których warto by psa wykąpać (nawet kaukaza).Trzeba pamiętać jednak żeby robić to umiejętnie. Ochronne działanie skóry i sierści związane jest z substancjami wydzielanymi przez gruczoły znajdujące się w skórze. Nadmierne kąpanie usuwa te substancje z sierści, niwecząc ich działanie, a suchy włos łatwiej pęka, staje się łamliwy i brudzi się Należy pamiętać, aby do kąpieli używać wyłącznie szamponów i środków przeznaczonych dla psów. Owczarki kaukaskie są psami znacznych rozmiarów, dlatego kąpiel w wannie może nastręczyć wielu kłopotów, dlatego do kąpieli powinno wybierać się miesiące ciepłe, aby można było kąpać psa na dworze. Po kąpieli należy pamiętać, aby wytrzeć psa z grubsza ręcznikiem i pozwolić mu się otrzepać. Następnie dobrze jest psa wyszczotkować mokry włos jest bardziej elastyczny i mniej się łamie.

Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIWzorzec »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIPochodzenie »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIUżytkowość »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIOdmiany »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCICharakter »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIUtrzymanie »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIPielęgnacja »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIChoroby »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCISelekcja »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCITesty psychiczne »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIZanim kupisz ! »

« WSTECZ

mgr inż. Kinga Fabisiak - hodowla Imperial Eriador FCI
Gorzów Wielkopolski
tel. +48. 504 075 847
email: imperial.eriador@op.pl, kaukazy@op.pl

Ostatnia aktualizacja: || Webdesign: Marta Borkowska - SEPIS Project || 1998- © Imperial Eriador FCI