Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCI

Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCICHOROBY GENETYCZNE W ODRĘBIE RASY

Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIDysplazja
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIJest to schorzenie, które coraz częściej dotyka współczesne zwierzęta. Z powodu dysplazji stawów biodrowych wiele psów, szczególnie ras dużych i olbrzymich, do których należy również owczarek kaukaski trafia do lecznic weterynaryjnych. Choroba wynika zarówno z wad wrodzonych ( genetycznych) jak i wpływu środowiska zewnętrznego.

Dysplazja stawów biodrowych jest to złe dopasowanie główki kości udowej do panewki miednicy, która z pewnością ogranicza sprawność psa oraz powoduje dysfunkcję aparatu ruchu.

Stopień upośledzenia może być różny – od nieznacznego, który jest lekceważony, po przypadki kończące się uśpieniem zwierzęcia. Natomiast prześwietlenie stawów biodrowych jest jedyną metodą określania jej stopnia, a wyniki podstawą do zatwierdzenia psów jako zwierząt hodowlanych.

Za podstawową, choć nie jedyną przyczynę dysplazji, uważa się obciążenia genetyczne. Szczenięta rodzą się z genetycznie uwarunkowanymi predyspozycjami do jej rozwoju. Schorzenie to może być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie jest to jednak regułą gdyż zdarza się ,że szczenięta po psie i suce bez dysplazji mają dysplazję , a szczenięta pochodzące po psie i suce z dysplazją mają normalne stawy biodrowe. Jednak prawdopodobieństwo przekazania jest zbyt duże i dobry hodowca nie powinien używać zwierząt z dysplazją do rozrodu. Chyba, że pies - suka z dysplazją dawały szczenięta, u których w późniejszym wieku nie stwierdzono dysplazji.

Istotne znaczenie dla pojawienia się dysplazji mają także:
RASA - rasy duże i olbrzymie są na dysplazję szczególnie narażone, choć nie zawsze, gdyż u dużych Greyhoundów czy Wilczarzy irlandzkich schorzenie to nie występuje. Wynika to z tego, że owczarek kaukaski to zwierzę o dużej masie ciała i dość niskim stosunku masy mięśni do kośćca. Dysplazja może jednak pojawić się u psów mniejszych, lecz nigdy w postaci ciężkiej.
PŁEĆ - dysplazja występuje częściej u suk niż u psów. Niektóre hormony we krwi w różnych stanach fizjologicznych mogą powodować rozluźnienie struktury stawu biodrowego i są to estrogeny (hormony żeńskie).
ŻYWIENIE I TEMPO WZROSTU - szybki wzrost dużych ras, jak również zbyt obfite (przeciążające) żywienie mogą spowodować, iż genetyczne predyspozycje zostaną w pełni zrealizowane. Wiele hodowli napycha i tuczy szczenięta, aby wyglądały na większe, cięższe i masywniejsze nie biorąc pod uwagę późniejszych konsekwencji. Kaukaz to pies, którego nie trzeba napychać, aby był masywny on sam dojdzie do odpowiedniej wagi i wzrostu. Zapasanie w późniejszym wieku może mieć opłakane i tragiczne skutki, kiedy przyjdzie właścicielowi jeździć od kliniki do kliniki czy też, co gorsza uśpić zwierzę. Ze względu na szybkie tempo wzrostu owczarki kaukaskie mają duże zapotrzebowania pokarmowe, a wszelkie, nawet przejściowe, niedobory czy też nieprawidłowy stosunek podawanych witamin i substancji mineralnych prowadzą do trwałych zaburzeń rozwojowych.
RUCH - nie należy wymagać od młodych psów zbyt długich spacerów i forsownych ćwiczeń. Nie należy jednak przesadnie ograniczać młodym psom ruchu.

Objawy dysplazji: Objawy dysplazji mogą się pojawić w wieku szczenięcym ( od 4 do 12 miesiąca życia, jak również w późniejszy wieku) gdyż jest to okres najszybszego wzrostu psa.

Najczęstsze objawy to: - pies ma kłopoty ze wstawaniem, siadaniem czy kładzeniem się, niekiedy pies próbuje kilka razy za nim wstanie.
- podczas ruchu psa można zaobserwować kołyszący się chód tylnych kończyn
- kulawizna jednej lub obu tylnych kończyn
- szybki kłus czy galop są tak nie wygodne dla psa, że pies z dysplazją w biegu przypomina skakanie zająca (próbuje odciążyć zad i cały ciężar przenosi na przednią partie ciała)
- leżący na grzbiecie pies nie może wyprostować tylnych kończyn do pozycji żabich nóg.
- sztywność obu tylnych kończyn.
- krótki wykrok
- niechęć do ruchu

Wyniki badań na dysplazję ocenia się według skali Norberga , która jest pomiarem głębokości panewki miedniczej.
A - stawy biodrowe prawidłowe
B - prawie normalne stawy biodrowe
C - lekka dysplazji biodrowa
D - średnia dysplazji biodrowa
E - ciężka dysplazji biodrowa

U owczarków kaukaskich według nowego regulaminu obowiązującego od 1 stycznia 2003r. dopuszczalny jest stopień dysplazji (A, B, C)

***

Choroby oczu:

Ektropium - wywinięcie powieki Schorzenie to polega na wywinięciu powieki na zewnątrz. Jest ono najczęściej wrodzone ( genetyczne) lub nabyte (pozapalne, pourazowe, psy stare).Objawy to zapalenie spojówek i łzawienie.

Leczenie to konieczna operacja polegająca na skorygowaniu powieki.

Entropiom - podwinięcie powieki Schorzenie to polega na podwinięciu powieki do wewnątrz, to znaczy w kierunku rogówki. Może być jednostronne lub dwustronne. Jego przyczyną jest: wrodzona lub związana z kurczem (W następstwie bolesnej dolegliwości oka) lub z blizną ( w następstwie urazu lub przewlekłego zapalenia powieki). Podstawowe objawy to podrażnienie, zapalenie rogówki i spojówek, łzawienie. Pies cierpi i drapie przymknięte oko łapą.

Leczenie farmakologiczne (krople do oczu z antybiotykami) lub chirurgiczne (zabieg korygujący) - zależnie od przyczyny schorzenia.

Doświadczeni hodowcy powinni zdawać sobie sprawę z tego typu schorzeń występujących u owczarków kaukaskich, ich dziedziczności i z tego względu powinno się eliminować takie psy z dalszej hodowli.

Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIWzorzec »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIPochodzenie »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIUżytkowość »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIOdmiany »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCICharakter »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIUtrzymanie »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIPielęgnacja »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIChoroby »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCISelekcja »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCITesty psychiczne »
Hodowla owczarków kaukaskich, kaukazy z Imperial Eriador FCIZanim kupisz ! »

« WSTECZ

mgr inż. Kinga Fabisiak - hodowla Imperial Eriador FCI
Gorzów Wielkopolski
tel. +48. 504 075 847
email: imperial.eriador@op.pl, kaukazy@op.pl

Ostatnia aktualizacja: || Webdesign: Marta Borkowska - SEPIS Project || 1998- © Imperial Eriador FCI